Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali Başladı

İstanbul 1 Mayıs Mahallesi'nin 2 Eylül 1977'deki kuruluş yıldönümü nedeniyle 10 yıldır düzenlenen 2 Eylül Kuruluş Festivali 31 Ağustos'ta başladı. "Emperyalist Saldırganlığa, Yıkımlara ve Asimilasyona Karşı 77 Ruhuyla Emek ve Özgürlüğümüzü Sahipleniyoruz" sloganıyla yapılan festival 3 gün sürecek.

Festival öğleden sonra 1 Mayıs Mahallesi'ndeki Deniz Gezmiş Parkı'nda devrimci çevrelerin stantlar açmalarıyla başladı. Festivalin ilk günkü programı "AKP İktidarı Ekonomi Politikaları ve Halkların Demokratik Mücadelesi" konulu forumla başladı. Forumda Ezilen İnançlar, Alevilik başlığı altında Pir Sultan Abdal Derneği Ümraniye Şubesi'nden Tayfun Budak, Kadına Yönelik Şiddet başlığı altında Stajyer Avukat Merve Çakmakçı, Eğitim Sistemindeki Dönüşümler başlığı altında Eğitim-Sen 2 Nolu Şube'den Hasan Toprak sunum yaptılar.

10. Geleneksel 2 Eylül 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali'nde akşam programı 1 Mayıs Mahallesi halkının verdiği mücadelede, devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan bir saygı duruşuyla başladı.

Festival Tertip Komitesi tarafından açılış konuşması yapıldı. 2 Eylül 1977 tarihinde, 1977 1 Mayıs'ında ölümsüzleşenlerin ardından 1 Mayıs Mahallesi halkı ve devrimcilerin verdiği mücadeleyle ve12 kişinin ölümsüzlüğe uğurlanmasıyla mahallenin kurulduğu hatırlatıldı.

Emekçi halklara karşı yürütülen ırkçı, gerici, şoven, politik ve emperyalist saldırılara karşı 1 Mayıs mahallesi halkının geçmişte hep mücadele verdiğini ve devrimcileri bağrında barındırdığı belirtilerek bundan sonra da gerek emperyalist saldırılara gerekse hükümetin, eğitim politikalarıyla, işçi ve emekçilere yönelik çıkardığı ekonomik saldırılarına, baskı, gözaltı ve tutuklama saldırılarına karşı da bundan sonra mücadelesini sürdüreceği belirtildi.

1 Mayıs halkı, 2 Eylül 1977 ruhuyla mücadele emek ve özgürlük mücadelesini sürdürmeye devam edecektir denildi.

Konuşmanın ardından Mehmet Ekici, Taylan Yıldız Pınar Aydınlar , Grup İsyan Ateşi sahne aldılar.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1