Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Önsöz 10. Yıl Seçkisi / Yine, Yeniden, Daima Merhaba

“Bir bilim insanının buluşunun ilk adımları, bir senfoninin ilk notaları, bir kitabın ilk sözleri gibi olsun istedik” diyerek yayın hayatına başlayan Önsöz, “insanoğlunun kendi elleriyle yazacağı o büyük eserin Önsöz'ü olmak için çıktık yola” dediği günden bugüne tam 10 yıldır sürdürüyor yolculuğunu.

Birinci sayı için yazılan önsözden, Önsöz'ün uzun bir yolculuktan geldiğini ve uzun bir yolculuktan bahsettiğini, 15 yıllık bir tasarı ve umudun ürünü bu başlangıcın 2005 yılında adımlarının atıldığını öğreniyoruz. Harbiye Açıkhava Sahnesinde düzenlenen Denizleri Anma Etkinliğinde okurları ile buluşan Önsöz, her 6 Mayıs'ta yeni bir yıla merhaba diyerek sürdürür yayın hayatını. Önsöz yayın kurulu, bir seçki ile 10. Yılı karşılıyor. Seçki 10 yılın birikimi ile dolu dolu olmuş. Hikayeler, şiirler, deneme yazıları, araştırma konularıyla tam bir panaroma sunmaya çalışmış okuruna. 10 yılın tarihini anlatmış bazı bölümlerinde. Ve ne kadar büyük değerler yarattığını görebiliyoruz seçkiyi şöyle bir karıştırdığımızda. Ve kendi satırlarından da anlıyoruz:

“Her sayımız bir diğer sayının nitelik olarak üzerine çıkmayı hedefledi. Bu hedefe ulaşmak için yoğun çalışmalar yaptık. Önsöz büyüdükçe biz de geliştik, biz geliştikçe Önsöz de büyüdü. Okurlarımızdan aldığımız olumlu eleştirilerle daha da ilerledik.”

“Ama gelinen hiçbir nokta bizim için yeterli değil. Arayış devam ediyor.” 3 ayda bir çıkan Önsöz, artık yetmez olmuş 2 ayda bir çıkmaya başlamış... Okuruyla daha sık buluşmak, daha sık üretimde bulunmak için...

Bu yolculukta başarılar diliyoruz Önsöz Ekibine. Yolunuz açık olsun. Kültür, sanat, edebiyat dolu bir 10 yıl daha sizlere...

 

Önsöz, onuncu yılını okurlarıla ve yazarlarıyla kutluyor. 19 Temmuz Pazar günü saat  17.00'de Taksim Ayışığı Sanat Merkezi'nde düzenleyeceği buluşmaya herkesi davet ediyor.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1