Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Öldü Mü Denir Şimdi Ona..?

He he hey koca Yaşar Kemal, he he hey! Demek sen de göçüp gittin; demek senin de o coşkun, o büyük yüreğin sustu; demek sen de sevenlerini, okurlarını öksüz bıraktın! He hey koca çınar, he hey! He hey Anadolu'nun büyük ozanı, büyük sözcüsü, büyük yazarı! Sadece Çukurova'nın toprakları değil, bütün Türkiye ve Kürdistan, şimdi suskun, şimdi üzgün, şimdi kaybettiğinin ardından yas tutuyor. Sözcükler sahipsiz şimdi, türküler sahipsiz, halaylar, destanlar sahipsiz.. Hepsi yasta! Büyük bir dengbejin ardından gözyaşı döküyorlar...

Çakırdikenleri yasta, höyükteki nar ağacı yasta, bakırcılar çarşısı yasta, çıplak ada ve deniz yasta, tanyeri horozları yasta, karıncalar yasta, börtü böcek yasta, kabak çiçeği dolması yasta! Eşkiyalar yasta, gerillalar yasta, Bayburtlu Zihni gibi gülen, Hoca Nasreddin gibi ağlayanlar yasta! Çocuklar yasta, evrende yüreği kadar yer kaplayan herkes yasta, kuşlar yasta, turnalar yasta, çalılıkların arasında açmış o müthiş kokulu mavi çiçekler yasta... Yüreklerinin kulağı sağır olmamış, seni biraz olsun duyabilmiş, biraz anlamış, biraz okumuş herkes yasta.

Herkesin dilinde ozan Hasan Hüseyin'in yıllar önce bir 3 Haziran günü Nazım Hikmet için yazdığı o güzelim dizeler: “demek ki, göçtü usta/kaldı yürek sızısı” O yürek sızısı yıllardır dinmemişti; biliyoruz bu da dinmeyecek. Bize “doğanın kanunları” filan deme sakın “o dediğin nesnenin önünde / kafam(ız)la eğilirim(z) / ama bu yürek / o bu dilden anlamaz pek” Bu topraklar, senin gibi Homeros ayarında bir ozanı bir daha yaratmak için kim bilir kaç asır daha bekleyecek?

He he hey koca Sadık Kemal Göğçeli, he he hey! Yalnız yazdıklarınla, söylediklerinle kazanmadın yüreğimizi, aynı zamanda yaptıklarınla da, zulmün karşısındaki Dadaloğlu duruşunla da kazandın. '96 Ölüm Orucu'nda bu toprakların en yiğit çocukları ölmesin diye oradan oraya seğirtişin hala aklımızda. Bu toprakların onurlu bir aydını olarak, devrimciler ölürken, kendi yüreğinin kabuğunda yaşayamadın sen. Onların sesine bir ses de sen katmak için, onca yaşına karşın koşup geldin. Nerede iyiden, güzelden, doğrudan yana bir eylem varsa sen oradaydın. Her zaman bedeninle olamasan da biz biliyorduk ki, sen koca yüreğinle oradaydın. İnce Memed gibi Toroslardan gürleyip gelmiştin; umudun türküsünü eylemcilerle birlikte söylemek için, insanları umutsuz bırakmamak için gelmiştin. Akdenizin, Çukurova'nın rüzgarlarını toplayıp avuçlarına gelmiştin; yelkenlerimizi doldurmak için “al gözüm seyreyle” demek için gelmiştin. O babacan duruşunla, o tok sesin ve mizacınla, açıksözlülüğünle, eleştirilerini de sakınmadan gelmiştin. Senin umut dolu sözlerin bize en zor anlarımızda bir kolordu yardımına eşti. Gülüşün de dobra dobraydı, ağlaman da..Hayatın dobra dobraydı.

Arzuhalcilik yaparak öğrenmiştin hayatı; insanları da bu sayede tanımış, iyice tahlil edebilmiştin. Bunca yıl, yüreğinin ve aklının kabına neleri neleri sığdırmıştın kim bilir. Her zaman, senin söyleyecek daha çok şeyin olduğunu düşündük. Biz onlardan sadece bir katre tadabildik belki de..

He he hey koca ozan he he hey! Kolay susacak bir yürek değildi seninki; onca zulme, onca yalnız kalmaya dayanmıştı. En son sevgili eşin, yoldaşın Tilda'nın ölümüne de dayanmıştı. Ona bile dayanmıştı.

Hep ezilenlerden, sömürülenlerden, yoksullardan yana attı yüreğin, hep barıştan, özgürlükten yana oldu. Yoksa bu kadar acıdan bu kadar bal damıtamazdı beynin. Yoksa bu kadar sevilmezdin. Bir saray yazarı olsaydın bu kadar sevenin olmazdı. Heyhat saray eşrafı da cenazende saf tutmadı değil! Senin büyüklüğünün gölgesinde kendilerine şan ve şeref aradılar! Ama boşuna! Bu halk sosyalist Yaşar Kemal'i de biliyor, dinci faşistleri de, bu halk aydınlığın türkücüsünü de biliyor, karanlığın sözcülerini de. Bu halk devrimcileri de biliyor karşı-devrimcileri de!

He he hey koca çınar, he he hey! Bizi bırakıp gittin; ama eserlerin sonsuza kadar yaşayacak. İnsanlığın kalbinin çarptığı her yerde sen, hep bizimle olmaya devam edeceksin. Daima!

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1