Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Yeni Evrede Sanatın Ve Sanatçının Sorumlulukları

Vedat Türkali’nin 2011 Ekim’inde Ayışığı Sanat Merkezi’nin düzenlediği Ekin Sanat Konferansı’nda yaptığı “Yeni Evrede Sanatın Ve Sanatçının Sorumlulukları” başlıklı açılış konuşmasını paylaşıyoruz yeniden…

Gezi Sanatı Forumu Toplandı

17 Mart Pazartesi akşamı TMMOB’da saat 19.00’da Gezi Sanatı Forumu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Forumda, oyuncusundan mimarına, müzisyeninden psikoloğuna, belgeselcisinden habercisine, dansçısından şairine çeşitli alanlardan gelen katılımcılar yer aldı. Forum katılımcıların kendilerini tanıtması ile başladı. Söz alan her kişi ve kurum sürece ilişkin görüşlerini ve önerilerini sundu.

Önsöz 10. Yıl Seçkisi / Yine, Yeniden, Daima Merhaba

“Bir bilim insanının buluşunun ilk adımları, bir senfoninin ilk notaları, bir kitabın ilk sözleri gibi olsun istedik” diyerek yayın hayatına başlayan Önsöz, “insanoğlunun kendi elleriyle yazacağı o büyük eserin Önsöz'ü olmak için çıktık yola” dediği günden bugüne tam 10 yıldır sürdürüyor yolculuğunu.

Komünist Yazar Orhan İyiler Ölümünün 3. Yılında

Yaşamının son anına kadar mücadelesini sürdüren Orhan İyiler, devrim tarihimize adını romanları ve öyküleri ile yazdıran bir komünist yazar. O'nu ölümünün 3. yıldönümü'nde saygıyla anıyoruz.

Öldü Mü Denir Şimdi Ona..?

He he hey koca Yaşar Kemal, he he hey! Demek sen de göçüp gittin; demek senin de o coşkun, o büyük yüreğin sustu; demek sen de sevenlerini, okurlarını öksüz bıraktın! He hey koca çınar, he hey! He hey Anadolu'nun büyük ozanı, büyük sözcüsü, büyük yazarı! Sadece Çukurova'nın toprakları değil, bütün Türkiye ve Kürdistan, şimdi suskun, şimdi üzgün, şimdi kaybettiğinin ardından yas tutuyor. Sözcükler sahipsiz şimdi, türküler sahipsiz, halaylar, destanlar sahipsiz.. Hepsi yasta! Büyük bir dengbejin ardından gözyaşı döküyorlar...

Ayaz Bebek

(40 günlük Ayaz bebek dünyanın Türkiye'sinde soğuktan,zatüre'den katledidi!)

Sanatçılar Yaşar Kemal’i Ziyaret Etti

Aralarında Emeğe Ezgi'nin de olduğu Özgür Sanat Girişimi, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde yoğun bakımda olan Yaşar Kemal’i ziyaret etti.

Sanat Bir Silah Olabilir

Her birimiz geçtiğimiz aylarda kendimizi tarihin çarkları arasında bulduk. Bu bize yabancı olan bir tarih değildi. Aksine tam da istediğimiz, içinde olacağımız günleri hayal ettiğimiz bir tarihti. Ve bu tarihi bir halk olarak biz yazdık. ‘’Yaşarken yazılan tarih’’ dedik adına da Taksim Ayaklanması’nın…
Her bir birey neyi var neyi yok ortaya koydu. İnsanlar paylaşmayı öğrendi. Emeği paylaşmayı, düşünceyi paylaşmayı… Tüm bu süreç içerisinde barikat savaşları sürerken, sanatta ‘toplumcu sanat’ anlayışıyla karşımızda dikiliyordu. Sanat sadece ‘’gezi’’ de değildi, sanat ara sokaklarda değildi, sanat barikatta değildi. Sanat maskelerin altında, sanat meydanda bir halk olarak duruyordu, vuruyordu. Sanatın vurucu gücü, iktidarın tüm diktatörlüğünü yerle bir ediyordu. Ve etti de…

Bir Daha Gürle Toroslardan!..

Biliyoruz büyük usta, bu toprakların koca çınarı, Homeros'u, biliyoruz tabiatın kanunları var; biliyoruz “paydos diyecek bize bir gün / tabiat anamız / gülmek, ağlamak bitti çocuğum”; biliyoruz “ölüm, canın has yoldaşı”... “dediğin nesnenin önünde / kafam(ız)la eğiliyorum(uz) / ama bu yürek / o bu dilden anlamaz pek”... Seni kaybetmeye daha hazır değiliz (ne zaman hazır oluruz, onu da bilmiyoruz!)

Üç Ölümsüz Yürek

Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal’i ölüm yıldönümleri dolayısıyla, Adana Ayışığı Sanat Merkezi olarak “Üç Ölümsüz Yürek” etkinliğiyle andık.

Yaşar Kemal Yoğun Bakımda

Türk edebiyatının efsanevi ismi, 92 yaşındaki Yaşar Kemal, dün öğle saatlerinde solunum güçlüğü ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. Akciğer enfeksiyonu ve ritim bozukluğuyla Çapa Tıp Fakültesi'ne kaldırılan Yaşar Kemal, 1 haftadır başka bir hastanede yatıyordu.

Grup Emeğe Ezgi: 40. Yılda Her An Denizlerleyiz

Devrim ve sosyalizm mücadelesini sanat cephesinden veren Grup Emeğe Ezgi, Denizlerin idam edilmelerinin 40. yılında, konu ile ilgili bir deklarasyon yayınladı:

Kasketli Bir Güneş Halinde Düşenler’e…

Maden ocaklarında çalışanlar

ata biner gibi kazmalarına binip

tünellerde koşuyorlardı dörtnala… / Nazım Hikmet

Memleket derdi kimileri adına, dövüşmek de ölmek de onun uğruna. Nasıl bir memleket ki, yeryüzü yüz’ünü, gökyüzü maviliğini yitirdi. Kara diyoruz adına her şeyin. Şimdi her şey kömür karası. Yüzünde ki karalığı, gözyaşının çeneye indirmesi… Karalık dağıldı biraz sanıldı. Kömürlü elleri gözyaşını silmek için tekrar yüzüne gidene dek…

Ayışığı Konferansı Sürüyor

Ayışığı Sanat Merkezlerinin her yıl düzenlediği Konferans, ikinci gününde.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1