Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Leyla Halid de Açlık Grevinde

İsrail zindanlarında 1500 civarı Filistinli tutsak 17 Nisan’dan bu yana açlık grevinde…

Filistin'e Hava Saldırısı Ve FHKC'den Destek Çağrısı

İsrail Filistin'e yönelik saldırılarına devam ediyor. Gece İsrail ordusunun Filistin’e yaptığı hava saldırısında 12 Filistinlinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

İsrail ordusu bugün öğle saatlerinde Filistin’in güneyine yönelik hava saldırısı düzenledi. 1 kişi ölürken, 25 kişi de yaralandı.

Filistinli Tutsaklar Açlık Grevinde

İsrail hapishanelerinde tutulan yüzlerce Filistinli, koşullarının düzeltilmesi talebiyle 17 Nisan günü açlık grevine başladı.

Hendeğe 'bayraksız' Protesto: 10 Çadır Kuruldu!

Batı ile Güney Kürdistan arasına kazılan hendeğe karşı bugün Cizîre Kanonu sakinlerinden oluşan binlerce kişi sınır hattında protesto eyleminde bulundu. Alanda hiçbir bayrak taşımayan eylemciler, ellerindeki küreklerle hendeğe toprak attı ve nöbet eylemine geçti. Eylemciler nöbet için 10 çadır kurdu.

İsrail Zindanlarında Açlık Grevi

On dört buçuk yıl esirliğin ardından serbest bırakılacakken hakkında “idari tutukluluk” kararı çıkan FHKC Hapishane Kolu liderlerinden Bilal Kayed ile birlikte birçok Filistinli tutsak 15 Haziran'da açlık grevine başladı. 300'ü aşkın Filistinli tutsak, İsrail hapishanelerindeki insanlık dışı koşullar ve uygulamaları protesto etmek için açlık grevindeydi. Tutsaklığı sona erdiği sırada alıkoyulan Bilal Kayed'le birlikte 100 tutsak daha açlık grevine başlamıştı.

ABD İşkencelerinin Sembolü Ebu Garip Kapatıldı

ABD'nin Irak halkına yaptığı işkencelerin bir sembolü haline gelen Ebu Garib cezaevi kapatıldı.

Güney Kürdistan'da Emekçiler Eylemde

Güney Kürdistan'da memur ve öğretmenler, maaşlarının ödenmemesi ya da geç ödenmesinden şikayetçiler ve Ekim'in başından beri eylem ve boykottalar. Öğretmenlerin maaşları 4 aydır ödenmiyor. Süleymaniye, Halepçe, Seyit Sadık, Pencewîn ve Hewraman kentlerinde yapılan eylemlere hükümet kurumlarında çalışan bazı memurların da katıldığı öğreniliyor.

Kazılan Hendekler Protesto Edildi! Bir Genç Yaralandı!

Batı ve Güney Kürdistan arasında Hewler yönetimi tarafından kazılan hendeği protesto eden Rojavalı gençlere, KDP peşmergeleri tarafından ateş açıldı. Bir genç yaralandı.

“Halkımızın Mücadelesine Destek Olmaya Çağırıyorum”

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadat, son dönemlerde İsrail'in zindanlardaki Filistinliler üzerinde baskı ve saldırılarını artırdığını söyleyerek, uluslararası tüm kurum ve kuruluşlara çağrı yaptı. Ahmet Saadat, kendisi de 9 yıldır İsrail zindanlarında tek kişilik hücrede kalıyor.

Kobanê Kantonu'nun Özerkliği Kutlandı!

Kobanê Kantonu'nun özerklik ilanı kentte binlerin yer aldığı şölenle kutlandı.

Kobanê Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi'nin ilanı ardından kentte kitlesel kutlama etkinliği yapıldı. Rodîn Salonu'nunda düzenlenen kutlamada Kanton Başkanı Enwer Mislim ve 22 bakan da yer aldı.

FHKC Liderlerine Sınırdışı Ve Tutuklamalar

20 Ağustos günü, Filistin Yasama Konseyi üyesi -ve Ebu Ali Mustafa Bloku Ahmad Saadat meslektaşı- Halide Cerar (Khalida Jarrar), işgal askerleri tarafından Ramallah'taki evinde basıldı ve sınır dışı kararı tebliğ edildi. Kararı reddeden Halide, Ramallah'ta PLC binasının dışında bir günlük oturma eylemi yaptı.

Sabra-Şatilla Kasabı Öldü

 İsrail eski başbakanı Ariel Şaron öldü. Biz onu Sabra-Şatilla kasabı olarak tanıyoruz. Yüzbinlerce Filistinlinin katili olarak tanıyoruz. İsrailin en acımasız komutanı ve Likud Partisi lideri Başbakan Ariel Şaron, 2005'ten beri komada idi. Ölümü İsrail medyası tarafından bugün (11 Ocak) duyuruldu.

IŞİD'e Karşı Kürt Halkı Tek Vücud

IŞİD'li katiller sürüsü Irak ve Suriye'deki saldırılarına devam ediyor. 7 Ağustos günü erken saatlerde süren Kobane saldırılarına YPG/YPJ güçleri karşılık veriyor.

İran’da 2 Genç İdam Edildi! Kürtler Sokakta!

İran'da 2 Kürt gencinin idam edilmesi, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde BDP tarafından Esendere Sınır Kapısı'na yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Filistin'de Şecaiye'de Katliam

Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail, 20 Temmuz günü Gazze'nin Şecaiyye semtinde katliam yaptı. Semtin ağır bombardıman altına alınması sonucu çoğu kadın ve çocuk 40 Filistinli yaşamını yitirdi, 400’den fazla kişi de yaralandı.

Serêkaniyê’de Çatışmalar

Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentinde Türkiye destekli saldırgan çeteci gruplara karşı operasyonlar düzenleyen Halk Savunma Birlikleri (YPG) kentteki kontrolün yüzde 90’ını ele geçirdi. Çatışmalarda çeteci gruplara ağır kayıplar verdirildi.

İsrail Saldırılarına Kara Harekatı İle Devam Ediyor Enternasyonalizm Bayrağını Yükseltelim

İsrail 7 Temmuz’dan bu yana Filistin'e füzeler, bombalar yağdırıyor. Operasyonun adı “Yıkılmaz Kaya”. Gerekçesi ise Hamas'ın İsrail şehirlerine Gazze Şeridi’nden gerçekleştirdiği roket saldırılarını durdurmak. Ancak ilk günden bu yana değil Hamas hedeflerini vurmak, çok sayıda sivil yerleşim yerini hedef alması dikkat çekiyor. Emperyalist devletler ise “terörü durdurmaya çalışan” İsrail'i alkışlıyor. On günde 200’den fazla kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 1 500 kişi de yaralandı; çoğu çocuk.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1