Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Kürtlerin Öncülüğündeki SDG Elindeki Bölgenin Çok Büyük Bir Bölümünü Suriye Ordusuna Devrediyor

Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Kuzey Suriye’de Türk Ordusu ve onun desteklediği güçlere karşı “güvenli bölge” oluşturmak için Manbiç’in batısında elinde tuttuğu bölgenin büyük bir bölümünü Suriye Arap Ordusuna devrediyor. Yukarıdaki harita, resmi ve gayri resmi hükümet yanlısı güçlere ilk elden devredileceği tahmin edilen bölgeyi gösteriyor.

Philadelphia Eylemcileri Başkaldırdı

Demokratik Ulusal Kongre ırkçılığına, polis terörüne ve devlet baskısına karşı düzenlenen yürüyüşte Kuzey Philadelphia’nın siyah topluluğunun yaşadığı bölgeye doğru toplanıp yürüyen ve gün ortasında yolu trafiğe kapatan eylemciler üst üste “Clinton’a oy verme, siyah insanları öldürüyor” sloganları attı.

ABD’li Senatör: Türkiye Kuzey Suriye’yi İlhak Etmek İstiyor

Richard Hayden Black adındaki Virginia Eyaleti Cumhuriyetçi Senatörü, Türkiye’nin Kuzey Suriye’yi su ve petrol kaynaklarını kontrol etmek için ‘büyük Türkiye’nin içine katmak istediğini söyledi.

Baltimore'dan Donbas'a Faşizme, Emperyalizme ve Savaşa Direnmek!

Bu tarihsel olay için düzenlenen Uluslararası Dayanışma Forumu'nun örgütleyicilerini ve katılımcılarını, ABD Uluslararası Eylem Merkezi adına kutlamak istiyorum. Faşizme, emperyalizme ve savaşa karşı mücadele etmek için birleşik uluslararası hareketin inşasına doğru atılan bu hızlı adımların bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Trajik Bir Yıldönümü

25 Aralık tarihi, Sovyetler Birliği'nin dağılışının 25.yıldönümünü simgeliyor.

Bu yıl iki tarihi yüzyıllık anma gerçekleştirilecek. Gelecek ay, Rusya'da Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın tekstil işçilerinin büyük gösterisiyle başlayan ve beş gün içinde çarlığı deviren 1917 Şubat Devrimi'nin 100. yılı.

Günümüzün Vietnam'ı: Donbas

68 isyancılarının romantik görüntüleri bugün gençliğe ilham veriyor. Bu kez devrimci olayların genç, güzel, seksi katılımcıları, her ilerici gençlik film kulübü tarafından gösterilen Bernardo Bertolucci'nin "The Dreamers"ının kahramanları olarak karşımızda boy gösteriyor. Ama 60'ların gençliğine hayran olan bugünküler, görünüşe göre, 1968'in genç kızıl isyancılarının tam da bugüne karşı mücadele ettiği hakkında çok az fikre sahipler.

Sosyalist Kore Fidel İçin Yasta

KDHC “yakın arkadaş ve yoldaş” Fidel Castro için 3 günlük yas ilan etti. Pazartesi günü Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi resmi gazetesi Rodong Sinmun’da “28-30 Kasım tarihleri arasında 3 günlük yas ilan edilmiştir” sözleriyle duyuruldu yas.

Borotba: Güneydoğu Ukrayna İçin Sosyalist Şans

Viyaçeslav Ponomarev, Slavyansk halk belediye başkanı, kent sanayisinin kamulaştırılacağını söyledi.

Venezuela Rejim Değişikliğini Önlüyor

Arjantin’den Yemen’e, Brezilya’dan Suriye’ye, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nden İran’a... ABD duraksız “rejim değiştirme” kampanyaları yürütmektedir. Bu siyasi, iktisadi ve sık sık askeri kampanyalar tek bir şey yapmak için düzenleniyor: ABD banka ve şirketlerinin yırtıcı açgözlülüklerine engel olan mevcut hükümetlerin alaşağı edilmesi!

1922 Büyük Demiryolu İsyanı

Bundan 91 yıl önce, 1 Temmuz 1922 de lokomotif deposunda çalışan yaklaşık 400,000 işçi %12 lık maaş kesintisinden ötürü başkaldırdı. İşçiler, dönemin başkanı Warren G. Harding ve yönetimindeki adamların sert müdahalesine maruz kaldı ve en az 10 kişi yaşamını yitirdi. Dönemin başsavcılarından Harry Daugherty, James Wilkerson’un işçilere karşı kapsamlı bir mahkeme kararı çıkarmasını emretti ve bu karara göre sendika liderlerinin gazetelere röportaj vermesi yasaklandı. Daugherty daha sonra Teapot Dome skandalı sebebiyle istifa etmeye zorlandı.

Trump İdeolojik Olarak İktidardaki Ukrayna Hükümetine Benziyor

Ukrayna toplumunun rejimi yeniden kurmak için oluşturduğu baskı ne kadar büyük?

Ukrayna şu an bir çıkmazda. Yaşam standartları feci boyutta düşmüş durumda. Ülke şu anda farklı siyasal yapıların arasında yaşanan kalıcı bir çatışmaya gömülmüş durumda ve yeniden inşa çok gerekli. Bize göre politika ekonominin yoğrulmuş halidir ve ekonomik sistemde bir değişim olmadan yeniden inşadan söz etmek mümkün değildir.

Rusya Komünist, Sol ve Anarşist Güçlerinin Ukrayna Olaylarına Dair Açıklamaları

Aşağıdaki açıklama 26 Şubat'ta yapıldı.

Ukrayna burjuva hükümetinin uzun süredir izlediği politikalar, küresel krizde de tanık olunduğu gibi, yurttaşların çoğunluğu için dayanılmaz hayat şartları yaratmış bulunuyor. Yanukoviç rejiminin son yarısında, ekonomik sorunların çözümü konusunda AB entegrasyonu vaadleri öne sürüldü. Bu vaadlerin bir anda terkedileceğinin duyurulması, geniş bir hareketi tetikledi. Hareket herhangi bir sınıfa dayanmıyordu ve büyük oranda kendiliğindendi. Ulusalcı hareket, liberal muhalefet tarafından sokaktaki vurucu güç olarak kullanıldı ve ardından hareketin doğası anti-komünist ve faşist bir karaktere dönüştü.

Viva Fidel

13 Ağustos 1926’da Comandante Fidel Castro dünyaya geldi.

2016’nın 13 Ağustos’unda dünyanın her yerinde Kumandan’ın 90. doğum günü kutlandı.

Neden?

Çünkü bu sadece bir doğumgünü değildi.

Aslında biz, bir komünistin 90 yıl yaşamasını kutladık hep beraber.

“Savaş Yanlısı Kore” Yalanları

Şubat ayı sonunda ABD ve Güney Kore, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti -Kuzey Kore- kıyılarında ortak askeri tatbikata başlayacak.

Geçtiğimiz yıl bu savaş oyunlarına 12.000 ABD askeri, Güney Kore askerleri ve Kore eski sömürge derbeyi Japonya'nın askeri birlikleri katılımıştı.

Donbass'ta İki Gün

Donbass Raporu: 16 Ağustos 2016

Donetsk Halk Cumhuriyeti bölgesi, geçtiğimiz gece, Ukrayna Ordusu tarafından 229 defa bombalandı. Gorlovka yakınlarındaki Zaytsevo ve Shyrokaya Balka köyleri, Yasinovataya yakınlarındaki Vasilevka, Mineralnoye ve Avdeyevka sanayi bölgesi, Veseloye, Trudovski ve Aleksandrovka mahalleleri, Dokuchayevsk ve bunların yanısıra Güney DHC’de bulunan Belaya Kamenka, Staromariyevka, Lukovo ve Sakhanka köyleri ateş altında kaldı.

Ekvator Anti-Emperyalist Gençlik Buluşması

 Ekvator'da ismi protesto hareketi ile anlam bulan Başkan Correa'nın 2006'da seçilmesinin ardında örgütlenme, direniş ve mücadele dolu yıllar var. Onun seçilmesi neoliberalizmin halkoyuna sunulmasıydı ve Correa kazanarak onun üstesinden geldi.

Ukrayna'dan Donetsk'e Saldırılar

Donbass’taki bağlantı hattında durum gerginliğini sürdürüyor. Ukrayna Ordusu, bağlantı hattına askeri ekipman ve kadrolarını etkin bir şekilde yeniden konuşandırıyor. Geçtiğimiz gece, Ukrayna Ordusu, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) bölgesine 138 top mermisi ateşledi.

Venezuela: Emperyalist ve Siyonist Tehditler

 

Devlet başkanı Hugo Chávez’in popülaritesinin arttıkça ve seçim kampanyası ilerledikçe Venezuela halkının “El Majunche” (Alelade) lakabını yakıştır sağcı rakibi gittikçe umutsuzluğa düşüyor.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1