Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Venezuela’da Karşı-Devrim “Tüm Protestoların Anası”na Hazırlanıyor

2000’li yıllar, Venezuela başta olmak üzere, Latin Amerika ülkelerinde solun, sosyalizmin yükseldiği yıllar olmuştu. Ülkelerde ardı ardına iktidara gelen sosyalist liderler, aldıkları tedbirlerle emperyalist-kapitalist sistemin can damarlarını tıkamaya başlamıştı.

Ve buna izin vermeyecek olan emperyalist-kapitalist sistem, her ülkede izlediği farklı yollarla solu yenilgiye uğratmak için son yıllarda çalışmalarını hızlandırdı.

Venezuela’da Chavez’e darbe yapmaya, ayaklanma çıkarmaya vb çalışıp başaramayan emperyalistler, O’nun izinden giden Maduro’yu hedefe aldılar. Seçimle iktidara gelen sol iktidarları seçimle deviremediklerinde, zor yöntemleri kullanmaktan çekinmeyen emperyalistler, bu defa devlet başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için ayaklanmalar başlattı.

Venezuela’da 10 gündür süren protestolar, kapitalist Henrique Capriles’in siyasetten men edilmesiyle başladı, eylemciler yeni seçim yapılmasını istedi. Caprilles, 2012 ve 2013’te yapılan seçimleri kazanamamıştı. Caprilles’e ABD ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra Latin Amerika’da sağcı partilerin başta olduğu ülkeler de destek veriyor. Maduro, Venezuela’da petrol fiyatlarında son yıllardaki düşüş nedeniyle yaşanan ekonomik krizin de sorumlusu olarak gösteriliyor.

19 Nisan günü ‘tüm protestoların anası’ olarak adlandırdıkları dev bir eylem planlayan karşı-devrimciler, 10 Nisan günü de Caracas sokaklarını savaş alanına çevirdi, Başkan Maduro’nun görevi bırakması çağrısı yaptı.

Yollara barikat kuran karşı-devrimciler, başkent Caracas’a giden ana yolu trafiğe kapatınca güvenlik güçlerinin sert müdahalesi başladı, birçok kente yayılan gösteriler dağıtıldı. Başkan Maduro ise olaylardan Washington yönetimini sorumlu tuttu, “Venezuela’da şu anda bir darbeyle karşı karşıyayız ve tabii ki yeniyoruz. Ancak kalkışma, ABD’nin çıkarlarına bağlı olan oligarşik yapıdan geliyor” dedi.

Bu yıl ülkede enflasyon % 1600’ü bulacağı tahmin edilirken, temel gıda maddelerinin üçte ikisine erişimde zorluk çekiliyor. Latin Amerika halkları, karşı-devrimi alt etmenin ve sosyalizme yürümenin yolunu yine bulacaktır.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1