Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Ekvador’da Devlet Başkanı “Lenin”

Latinlerde karşı-devrimin saldırıları devam ediyor. Sırada Ekvador var. 2 Nisan Pazar günü yapılan seçimler de taraflardan muhafazakar aday Guillermo Lasso seçimi kaybedince “hile var” diyerek taraftarlarını sokağa döktü.

Devlet başkanlığı seçimlerinde %51,12 oy alan solcu aday Lenin Moreno kazanınca, Lasso seçimlerde hile yapıldığını öne sürerek oyların yeniden sayılmasını istedi, kendisini destekleyenlere “barışçıl biçimde sokaklara çıkarak seçim sonucunu protesto etmeleri” çağrısı yaptı.

Başkent Quito ve Guayaquil'de seçim konseyi ofisleri önünde toplanan yüzlerce Lasso destekçisi, Ekvador bayrakları taşıyarak, "Hileye hayır" sloganları attı. Guayaquil'de güvenlik bariyerlerini aşarak seçim konseyi binasına girmek isteyenlere polis biber gazı kullandı.

Görevinden ayrılacak olan Devlet Başkanı Rafael Correa, Lasso'nun seçmenlerin oylarıyla ulaşamadığı sonuca protestolarla ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Lasso, seçimleri kazandığında Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nden çıkarılacağını da söylemişti. Bu durumda elçilikte kalmaya devam edebilecek.

64 yaşındaki Lenin Moreno mevcut Devlet Başkanı Correa gibi sosyal reformları sürdürmeyi hedefliyor ancak diğer yandan petrol gelirine bağımlı olmaktan kurtulmak amacıyla yabancı yatırımları da desteklemeyi planlıyor. Moreno seçim zaferinin ardından yaptığı açıklamada, bütün vatandaşlar yaşayabilecekleri bir eve kavuşana kadar dinlenmeyeceğini ve ülkesindeki okuma-yazma sorununun tamamen ortadan kaldırılacağını söylüyor.

Moreno 2007-2013 yılları arasında Correa'nın yardımcılığını üstlendi, daha sonra sağlık nedenlerinden ötürü görevinden ayrıldı. 1998 yılında maruz kaldığı soygundan bu yana da tekerlekli sandalyede. Moreno, dünya çapındaki az sayıda engelli liderlerden de biri olacak.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1