Salı, Kas 21st

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Venezuela’da Sokaklar Kadınların

Venezuela’da haftalardır süren karşı-devrimci gösteriler ve şiddet eylemlerine karşı, 6 Mayıs Cumartesi günü, kadınlar sokaklara çıktı.

ABD’de Siyah İsyan Büyüyor

ABD’de polisin siyahlara yönelik katliamları sürüyor. Ferguson, Baltimore derken, son yıllarda siyahilere yönelik her katliamın, her infazın ayaklanmalarla karşılandığı Amerika’da, infazlar sürüyor, siyah yumruklar yere inmiyor.

Venezuela’da Karşı-Devrim “Tüm Protestoların Anası”na Hazırlanıyor

2000’li yıllar, Venezuela başta olmak üzere, Latin Amerika ülkelerinde solun, sosyalizmin yükseldiği yıllar olmuştu. Ülkelerde ardı ardına iktidara gelen sosyalist liderler, aldıkları tedbirlerle emperyalist-kapitalist sistemin can damarlarını tıkamaya başlamıştı.

Kızılderililer Yaşam Alanlarını Savunuyor

Amerika’nın Kuzey Dakota eyaletinde Kızılderililerin yaşam alanlarına ve antik kente yapılmak istenen botu hattı projesi protesto ediliyor. Amerikan yerli halkından olan Sioux kabilesi, bölgelerindeki boru hattı projesine karşı uzun süredir mücadele ediyor.

Ekvador’da Devlet Başkanı “Lenin”

Latinlerde karşı-devrimin saldırıları devam ediyor. Sırada Ekvador var. 2 Nisan Pazar günü yapılan seçimler de taraflardan muhafazakar aday Guillermo Lasso seçimi kaybedince “hile var” diyerek taraftarlarını sokağa döktü.

Venezuelalı İşçiler Amerikalı Fabrikanın Yönetimine El Koydu

Venezuela'da bünyesinde Kotex ve Huggies gibi markaları da barındıran ABD menşeli Kimberly-Clark tesislerinde kişisel bakım ürünleri üreten yaklaşık bin kadar işçi işlerine geri döndü. Ancak, işçiler artık Amerika merkezli şirket için değil, kendileri ve Venezuela halkı için çalışıyor.

Maduro: Bir Daha Asla Birilerinin Sömürgesi Olmayacağız

İnsan hakları ihlalleri” bahanesiyle Venezuela’ya yönelik yaptırımları genişletme kararı alan ABD Başkanı Trump’a meydan okuyan Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, Washington ve Avrupa’daki faşizme işaret etti.

Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) tarafından alınan “Venezuela’yı tecrit etme kararı” Çarşamba günü ABD Senatosundan oybirliği ile geçti. Telesur’un bildirdiğine göre, “Tasarı”nın önümüzdeki haftalarda Temsilciler Meclisinde görüşülmesi bekleniyor.

Venezuela’nın Cumana kentinde Çarşamba günü yapılan Hükümet toplantısında konuşan Maduro, “ABD’nin saldırganlığına rağmen halkımız ‘Venezuela’ya saygı duymalısınız’ sloganı etrafında birleşti.” dedi. “Bir daha asla birilerinin sömürgesi olmayacağız” diye tutkuyla devam etti.

Maduro, Trump’un “tehlikeli” politik eğiliminin Avrupa’da tekrarlanmaya başladığını sözlerine ekledi.

Hispan TV’nin bildirdiğine göre, Maduro, “Bu ayrımcı, ırkçı, yabancı düşmanı tehlikeli politik akımın bütün dünyada insanlığı daha çok bölmek, daha çok savaşa neden olmakla tehdit ettiği konusunda uyardım” dedi.

Sözümona ‘gelişmiş dünya’ denen çok önemli ülkelerde iktidara çöreklenmiş -Hitler gibi Beyaz Avrupa’lılar- aşırı grupların dünyanın geri kalan nüfusu üzerinde egemenlik kurma yarışıdır bu. Bu, endişe vericidir.”

Bu ayın başlarında, ABD, Venezuela’ya yaptırım bahanelerine, Venezuela Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami’nin uyuşturucu trafiğine karıştığı biçimindeki asılsız iddialarını ekledi.

Al-Masdar/Paul Antonopoulos’tan çevrilmiştir.

 

ABD'de Siyah Öfke Yayılıyor!

Er ya da geç, biriken öfke patlar. Baskı, terör, sindirme, yasal cendere bir yere kadar! En nihayetinde bentler yıkılır, öfke boşanır. ABD uzun süredir aralıklı öfke patlamalarıyla sarsılıyor.

Brezilya’da Polislerin Grevi 1 Haftadır Sürüyor

Brezilya’nın Espirito Santo Eyaleti’nde maaş zammı isteyen polisler, 4 Şubat günü greve çıktı. Yaşanan ekonomik kriz, başta polis olmak üzere kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesinde güçlük yaratıyor.

Öğretmenler Eylemi Öğretiyor

Meksika-Oaxaca... 2000'lerin başında sadece Latin Amerika'yı değil, tüm dünyayı kasıp kavuran bir kent... Aylar süren eylemler, protestolar ayaklanmalara dönüşmüş, komün kurulmuş, kent kendi yönetimini ilan etmişti... Bu ayaklanmaları başlatanlar ise öğretmenler idi. Öğretmenler bir kez daha eylemi, ayaklanmayı, başkaldırıyı öğretiyor dünyaya. Meksika Oaxaca'da öğretmenler yine ayakta.

Meksika’da Benzin Zammı Protestosu: 5 Kişi Yaşamını Yitirdi

Meksika’da benzin fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapılmasına karşı on binlerce insan sokaklara çıktı. Protestolarda benzin istasyonları işgal edilirken, çıkan olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti.

Kolombiya Köylüleri Kazanıyor

Kolombiya'da köylülerin grevi sürüyor. 30 Mayıs'tan bu yana Kolombiya'da kır işçileri,çiftçiler, köylüler, yerli halklar ve Afro-Kolombiyalılar toprak eşitsizliğine, özelleştirmelere ve Kolombiya’daki barış görüşmelerine yerli toplumların, köylülerin, kır işçilerinin çatı örgütü olarak dahil edilmemelerine karşı grevler ve gösteriler düzenliyorlar. Grev ve eylemlerin sürdüğü 2 hafta içinde polisle de sık sık çatışmalara girildi, 3 kişi öldü, 100’ü tutuklandı, 202 kişi de yaralandı.

"Bayram Yeri"

Sabahın 4'ünde çıktık evden yedi kilometrelik bir yol yürümek için. Çıktığımızda sokakta bir kaç insan ana cadde istikametine doğru yürüyordu. Ana caddede çok daha fazla insan da Jose Marti Devrim Meydanı'na doğru...

Ekvador'daki Depremde Ölü Sayısı Yükseliyor

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'u sarsan 7,8 büyüklüğündeki depremde kayıplar artıyor.

Küba: Devrim Koruma Komiteleri

COMITÉ DEFENSA DE LA REVOLUCIÓN (CDR)

1961 yılında Kumandan Yoldaş Fidel'in talebiyle kurulan Küba'nın en büyük, en kapsamlı, en kalabalık örgütlülüğü. 14 yaşından itibaren her Kübalı bireyin kendi iradesi ile gönüllü üyesi olabileceği bu örgütlülüğün işlevine dair, parlamento üyesi Lazara Borrayo Tolon ile kısa bir sohbetimiz oldu.

“Biz Bu Devrimi Sadece Erkekler İçin Yapmadık”

19–20 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da yapılan “Dünyaya Başkaldırıyoruz” Uluslararası Kadın Konferansı’nı ve sonuçlarını Havana’da Kübalı Kadınlar Federasyonu (FMC- Federacion de Mujeres Cubanas) ile birlikte değerlendirdik. Bizleri ağırlayan, bizimle birlikte olduklarını her fırsatta dile getiren federasyonun uluslararası ilişkilerinden sorumlu Dania Rodriguez ile de federasyona dair uzun bir sohbetimiz oldu.

Fidel'i Uğurlamak İçin

Fidel'i son yolculuğuna uğurlamak için milyonlar Havana'da Devrim Meydanında idi.

Erdoğan Ekvador’da Protesto Edildi

Ülkemizde olağan haberlerden biridir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüdeki konuşması sırasında protesto edildi ve korumaları protestoculara saldırdı.

Fidel'e Saygı Geçidi

Sabah 09.00'da başlayacak geçit töreni için 08.00'de alana girdiğimizde, kilometrelerce uzun iki ayrı kuyruk vardı. Başta çocuk, genç, yaşlı Kübalılar olmak üzere dünyanın her yerinden milyonlarca yoldaş Kumandan Fidel'e saygı ve derin bağlılıklarını iletmek için Jose Marti Devrim Meydanı'nda hazır durumdaydı.

Küba Devrimi "Başka Bir Dünya"

3 Ekim Cumartesi günü, İstanbul Barosu Dış İlişkiler Merkezi, Jose Marti Küba Dostluk Derneğiyle birlikte “Küba Devrimi. Başka Bir Dünya” paneli düzenledi. Son yıllarda Küba'da yaşanan gelişmeler ve Küba devrimi idi konu elbette.

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1