Pazartesi, Kas 20th

GüncellemeSal, 23 May 2017 10pm

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Fas’ta “Balıkçı” Ayaklanması

Bir balıkçının çöp kamyonu presinde ezilerek ölümüyle başladı bu defa ayaklanma. Dünyanın her yerinde halklar yaşadıkları sistemden öylesine bıkmış durumda ki, herhangi bir bahane, ayaklanmaya dönüşebiliyor.

Tunus’ta Muhalefet İslamcı Hükümete Karşı Sokakta

 Tunus’ta sol partiler, sendikalar ve toplumsal hareketlerin oluşturduğu 16 bileşenli Tunus Kurtuluş Cephesi’nin çağrısıyla 23 Ekim’de sokağa çıkan Tunus halkı, İslamcı hükümeti istifaya çağırdı. Sendikaların da destek verdiği yürüyüşlerde yapılan açıklamalarda hükümetin 3 hafta içinde istifa etmesi ve bir geçiş hükümetinin kurulması çağrısında bulunuldu.

“Kızlarımızı Geri Getir”

Nijerya'da Boko Haram'ın yaklaşık 2 yıl önce kaçırdığı yüzlerce kız çocuğunun akıbeti hala belli değil. DEvletin bu konuda hiç bir girişimde bulunmamasına tepki gösteren aileler, 14 Ocak'ta saraya yürüdü ve oturma eylemi yaptı. Cumhurbaşkanı, ailelerle basına kapalı bir görüşme yapmayı kabul etti.

Güney Afrika'da Grevler Başladı!

Güney Afrika sendikaları maden ocaklarını yöneten patronların yüzde 6’lık zam önerisini reddederek, Güney Afrika ekonomisi için hayati önemdeki bu sektörde yeniden greve gitme uyarısında bulundu. İnşaat ve tekstil sektöründe grev kararı alınırken, otomobil endüstrisinde grev nedeniyle ulusal üretim tamamen durdu.

 

Maden işçilerinin yüzde 64’ünü temsil eden güçlü sendika NUM ile patronlar arasındaki tartışmalar başarısızlıkla sonuçlandı. Sendika, bu hafta sonu üyeleriyle bir araya gelerek bundan sonra izleyecekleri tutumu belirleyeceklerini ifade etti. NUM, bir grevin olası olduğunu kaydetti.

NUM ücretlerde yüzde 50’lik bir artış talep ederken, radikal sendika Amcu ise yüzde 150 ücret artışı istiyor. 

Daha önce yüzde 4’lük bir artış önerisi yapan patronlar ise, bunu kademeli olarak önce yüzde 5’e, sonra da yüzde 6’ya çıkardı.

Her iki taraf, hakemliğe başvurarak bir arabulucu huzurunda 30 gün boyunca tartışma kararı almıştı. Bu hakemlik prosedürü Cumartesi günü son bulacak. NUM ve Uasa sendikaları görüşmelerden çözüm çıkmadığını şimdiden ilan ettiler. Bu da grev kapısının açmış oldu.

NUM çoğunlukta oluğu inşaat ve kamu çalışmaları sektöründe de ücret artışı talebi ile greve gitme kararı aldı. Bu grev 26 Ağustos günü başlayacak. Sendika inşaat sektöründeki 140 bin işçiden 90 binini temsil ediyor. Öte yandan tekstil sektöründe de greve gitme kararı alındı.

Hafta başında otomobil endüstrisinin 30 bin çalışanı iş bırakma eylemi yaparak, ulusal üretimi tamamen durdurdu.

 

Ücret görüşmelerinin yapılığı Haziran ile Ağustos arasındaki dönemde geleneksel olarak Güney Afrika’nın en ağır grevleri yaşanıyor.

Nijerya'da Tanker Patladı: 100 Kişi Yaşamını Yitirdi

Nijerya’nın Nnewi kasabasında üretim yapan endüstriyel gaz fabrikasında gaz tankeri şiddetli bir şekilde patladı. 24 Aralıkta saat 11.00 sıralarında meydana gelen patlama sonucu aralarında fabrika işçileri ile mutfak tüplerini doldurmak için sıra bekleyenlerin de olduğu 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.İtfaiye ekiplerinin saatler süren söndürme çalışmalarının sonunda çevrede 100’den fazla kömürleşmiş halde ceset bulundu. Ortalığı cehenneme çeviren patlamanın tanığı olan Emeka Peters, gaz yüklü tankerin gazı boşalttıktan sonra soğutma için gerekli süreyi beklemeden alandan ayrılmaya çalıştığı sırada patlamanın gerçekleştiğini ifade etti.

 İnsan hakları ihlallerinin sık yaşandığı Nijerya’da iş güvenliği önlemleri de alınmıyor. Sanayi tesislerinde çalışan işçiler ve bölgenin yoksul halkı bu tür facialarda yaşamlarını yitirme riskiyle sıklıkla karşılaşıyorlar. 12 Temmuz 2012’de kaza geçiren bir tankerden sızan yakıtı toplamaya çalışan 100’den fazla yoksul Nijeryalı, tankerin alev alıp patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Tunus’ta Muhammed Brahimi Öldürüldü!

Tunus’ta Kurucu Meclis milletvekili Muhammed Brahimi evinin önünde öldürüldü. Altı ay önce katledilen sol muhalif lideri Şükrü Belayid’den sonra, Kurucu Meclis milletvekili Muhammed Brahimi evinin önünde öldürüldü. Binlerce kişi sokaklara çıkarak Ennahda hükümetinin istifasını isterken, sol koalisyon Halk Cephesi sivil itaatsizliğe çağırdı.

Kenya'da Üniversite Katliamı

Kenya'da şeriatçı Eş Şebap örgütü, Garissa Üniversitesi'ni bastı ve yaklaşık 147 öğrenciyi katletti.

Mısır'da Ordu Harekete Geçti!

 Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye saat 17.00’a kadar süre tanıyan ordu harekete geçerek Kahire’de devlet televizyonu binasını kuşattı.

 Orduya ait zırhlı araçlar televizyon binası etrafında konuşlanırken, canlı yayın dışındaki tüm tv çalışanlarının evlerine göndererek kontrolü tamamen ele geçirdiği bildirildi.

Güney Afrika'da 200 Madenci Göçük Altında

Güney Afrika'da başkent Johannesburg'a yakın kaçak bir altın madeninde 15 Şubat günü yaşanan göçük sonrası en az 200 kişinin yeraltında mahsur kaldı; 4'ü kurtarıldı.

Johannesburg’un Benoni bölgesine yakın terk edilmiş madene ek bir tünel açıldığı ve şiddetli yağmurun ardından bu ek tüneli su basması sebebiyle göçük meydana geldiği söyleniyor. Madenin derin noktalarında mahsur kalanların sağlık durumundan endişe edilirken, yerel kaynaklar madende pek çok çocuğun işçi olarak çalıştırıldığını ve kaza anında madende olduklarını söylüyor.

Mısır'da Devrim Devam Ediyor

 Mısır’da, ekonomik kriz ile güvenlik sorununa çözüm getiremeyen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı tepkiler ülke geneline yayıldı. 2011’de cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i deviren halk, Müslüman Kardeşler iktidarının temsilcisi Cumhurbaşkanı Mursi’nin istifa talebiyle ülke çapında sokaklara döküldü.

Mandela Hayatını Kaybetti

 Irkçılığa karşı mücadelenin sembolü, eski Güney Afrika devlet başkanı Nelson Mandela 95 yaşında hayatını kaybetti. Haberi 6 Aralık Cuma günü şu anki devlet başkanı Jacob Zuma duyurdu.

 Akciğer enfeksiyonu nedeniyle uzun zamandır hasta olan 95 yaşındaki Mandela, Johannesburg’daki evinde öldü. Mandela devlet töreni ile defnedilecek ve Güney Afrika'da bayraklar yarıya indirilecek. Güney Afrika’nın tarihteki siyah tenli ilk devlet başkanı olarak Mayıs 1994-1999 arasında ülkeyi yöneten Mandela, Apartheid rejimine karşı aktif faaliyetlerinden dolayı gençliğinde 27 yıl mahkum edilmişti. Mandela 1993 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Mısır'da Çatışmalar, 3 Ölü

 Mısır’da Başkan Muhammed Mursi’nin taraftarları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda biri ABD’li, biri gazeteci toplam 3 kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişi de yaralandı.

Mısır'da Eylem Yasağı Eylemlerle Protesto Ediliyor

 Mısır'da yeni bir yasa(k) gündemde bugünlerde. 24 Kasım Pazar günü geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından onaylanan yasa, 10 kişiden kalabalık grupların toplanmasını yasaklıyor. Yasaya göre eylemin yeri ve katılımcıların sayısı gibi bilgilerin üç gün önceden polise bildirilmesi gerektiriyor. Polise gösterileri güç kullanarak dağıtma konusunda da geniş yetkiler veren yasayı ihlal edenlere ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve yüklü miktarda para cezası öngörülüyor.

Mısır’da Enerji İşçileri Eylemde

 

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Kuzey Kahire Elektrik Dağıtım Şirketi, tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için başlattıkları eylemlerini sürdürüyor. Şirketin genel müdürlük binası önünde 14 Mayıs'ta başlattıkları oturma eylemleri devam ediyor.

Tunus'ta Genel Grev

 Tunus’ta Gafsa, Gabes, Siliana şehirlerinde genel grev ilan edildi, onbinler sokaklara döküldü. “Halk rejimin düşmesini istiyor” sloganları atıldı.

 Tunus Genel İşçi Sendikaları (UGTT) tarafından ilan edilen genel greve katılımın yüksek olduğu madenci kenti Gafsa’da halk, iktidardaki İslamcı Ennahda Partisinin binasını ateşe verdi. Halkla polis arasında çatışmalar yaşandı.

Mısır’da Protestolar Sürüyor

 

Mısır'ın başkenti Kahire’de dün akşam (1 Şubat) devlet başkanı sarayının çevresinde protestocularla polis arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda polis 1 kişiyi öldürürken, 50’den fazla kişi de yaralandı.

 

Yenİ İnsan

Halkın Denizi

HalkinDenizi 1